Cestopis z jižní Kréty: Kláštery Preveli a pláž Preveli

Klášter Piso Preveli a pláž Preveli (asi 15 km od Plakiasu)

Vyrážíme ráno, cestou ke klášteru Piso Preveli míjíme opuštené ruiny staršího kláštera Kato Preveli a tavernu u jezírka a starého mostu. Parkoviště u kláštera je prázdné. Rozhodnem se prozkoumat stále obydlený mnišský klášter, u vchodu nás pouští dovnitř nějaký zametající chlápek, na mnicha moc nevypadá, ale po chvíli na nás na nádvoří začne řecky pokřikovat nějaký opravdový mnich, tak se radši poroučíme.

Cestou zpět hledáme odbočku na pláž Preveli, nakonec se trefujeme a sjíždíme po celkem nové, vyasfaltované silnici na menší parkoviště, poplatky nikdo nevybírá. Schodiště na pláž je dlouhé, nazpátek bude cesta poněkud náročnější . Na pláži ústí do moře sladkovodní říčka (vytéká ze soutěsky Kourtaliotiko), která je lemována palmami. Pro občerstvení lze využít i jednu tavernu, k dispozici jsou lehátka pod stínícími stromky. My si vybíráme místo blízko u moře a ve stínu u skály.

Pláž je hodně známá a oblíbená, takže se brzo zaplnila, turisty přivážejí i lodě. Koupání se nám ale líbilo, moře u skály je čisté, blíž k taverně se nám zdálo při zpáteční cestě trochu víc zakalené.

Fotogalerie k příspěvku: