Lisabon - zašlá sláva koloniální mocnosti

Lisabon, hlavní město Portugalska, je v jádru docela malé půlmilionové město. Celá metropolitní oblast kolem Lisabonu však zahrnuje tři miliony obyvatel a městská zástavba se rozprostírá na desítkách kilometrů čtverečních. Strávili jsme tam příjemné dva dny při naší cestě po jižním Portugalsku.

Lisabon je jedním z nejdéle osídlených měst v Evropě, je dokonce ještě starší než Řím, Paříž či Londýn. Pochopitelně - ideální poloha v ústí řeky Tagus v obrovském zálivu z něj činila strategicky významný bod. Lisabon je největším městem na pobřeží Atlantského oceánu a jediným hlavním městem na jeho pobřeží.

Jde o zdaleka nejbohatší region Portugalska. Sice už zdaleka ne tak bohatý jako v dobách koloniální slávy Portugalska, kdy do země proudilo zlato z Brazílie a dalších koloní, ale široké bulváry pořád ještě dokážou nadchnout. Že sláva zešedla poznáte na detailech budov - vývěsních štítech, oprýskaných omítkách, zabarikádovaných vchodech některých domů.

Přesto je dodnes Lisabon jedním z nejoblíbenějších cílů turistů, stejně jako celé Portugalsko. Město totiž má mnoho co nabídnout, včetně hry a zábavných událostí, ale zejména s ohledem na památky. Jsou tady významná muzea, například Muzeum elektřiny!

Město se dělí na několik částí - Alcântara, Alfama (nejstarší část Lisabonu s jasně patrnými maurskými vlivy), Bairro Alto, Baixa ("Baicha" - srdce města s náměstím Praça do Comércio kde najdete také sochu krále Josefa I.), Belém (pár kilometrů od centra, u řeky, odkud se slavní portugalští mořeplavci vydávali na své objevné cesty), Chiado, Estrela a Parque das Nações (nejnovější část Lisabonu).

Cestovatelům nabízí Lisabon maximálně přívětivou tvář. Když budete chvíli hledat a všímat si cedulí na domech a v ulicích, snadno najdete levné ubytování v hostelu (třeba i za 15 euro na noc). Najíst se pak můžete v kterémkoliv z tisíců malých krámků - prakticky všude jsou v nabídce čerstvé ryby a především místní sladká pochoutka z Belému, tzv. Pastéis de Belém [pastyš]. 

Klíčová slova:

Fotogalerie k příspěvku: